Kobilerin Dijitalleşmesinde Home Ofis Uygulama Adımları

Değişen dünya düzeni ve teknolojinin hayatımıza daha fazla dahil olması ile evden çalışma dediğimiz sistem hayatımıza girdi. Küçük veya büyük bir çok işletme bu sisteme geçiş yaptı bir kısmı bu sistemden bu zamana kadar uzak durdu. Fakat başımıza geleceğini asla bilmediğimiz Koronavirüs ile birlikte dünya üzerinde ülkemizde dahil neredeyse %90 işletme buna geçiş yapmak zorunda kaldı. Neredeyse bir aydır iyi veya kötü deneyimlediğimiz evden çalışma sistemini yeni deneyimleyen KOBİ’lerinde bu aşamada dikkat etmesi gereken bir çok nokta bulunuyor.

Dikkat edilmesi gereken bu noktalar;
1. Evden çalışma sistemine geçen bütün işletmeler. Her birimden sorumlu personeller ile kendi içlerinde online bir iş planı oluşturmaları gerekmektedir. Bu alanda kullanılan bir çok ücretsiz uygulamadan yararlanabilmeleri mümkündür.
2. Normal çalışma sürecine dahil olabilecek şekilde günlük yaşantıyı aksatmadan stabil çalışma saatlerine devam edilerek buna uygun hareket edilmelidir.

 

<span style="color: #a1a2a4;">Home ofis çalışmak</span>
Home ofis çalışmak

3. Bu sürecin daha verimli geçirebilmesi için gün içerisinde yapılan online toplantılar ile iş listesini check etme ile buna bağlı gün sonunda ilgili birimin koordinatörüne günlük rapor ve ertesi günün planlamasını online sunması gerekmektedir.
4. Personellerin daha verimli çalışabilmeleri için teknik anlamda alt yapıların sağlanmış olması gerekmektedir. Sanki iş yerinde kendi bilgisayarında çalışıyor gibi hissetmelidir. Buna uygun serverlar kurularak üst birimlerdeki denetimciler ne kadar çalışıp çalışılmadığını denetleme gibi bir çok imkanı bulabilirler.

5. Tüm bunların yanı sıra işletmeler aslında mevcut müşteriyi korumanın dışında müşteri kazanmak içinde çalışmalarına devam edebilirler.
6. Müşteriler ile ilişkilerini iyi tutmak için online toplantılar veya onlarla daimi olarak iletişim halinde olmak gerekli.

<span style="color: #a1a2a4;">Online toplantı</span>
Online toplantı

7. Bu süreçteki müşteri geri bildirimleri ve mevcut olan müşteri verileri karşılaştırmaları yapılarak bunlara uygun strateji oluşturmaları gerekmektedir.
8. Bu oluşturulan stratejiler ile bu stratejiye uygun dijital plan araştırmaları yapılmalı ve bunlara uygun yeni planlamaların oluşturulması gerekmektedir.
9. Doğru bir şekilde oluşturulan dijital planlamalarla birlikte artık hizmet-ürün satışını online üzerinden doğru bir planlamayla gerçekleştirmelidirler.
10. Bu sisteme yeni geçen tüm işletmeler bunu oluşturana kadar zaten çok daha öncesinden bu sisteme geçmiş rakiplerinden farklı adımlar atmalılar. Bu işe geç başlamış olmak bulunduğunuz piyasadan geride kalacağınız anlamına gelmiyor. Doğru bir planlama ve strateji ile uygun bir zamanlama bir çok rakibin önüne geçebilirsiniz.
11. Stratejiler doğrultusunda işletmeler aslında tüm mecralarda kendilerine en uygun olanını seçerek aktif ve pasif biçimde yer almalıdır. Bununla birlikte m- ticaret e-ticaret ve s-ticareti doğru bir şekilde gerçekleştirmelidir.
12. Tüm bunları gerçekleştirebilmek için ürün-hizmet tanıtımı çok önemli bir nokta.
13. Kendilerine uygun olan dijital mecralarda rakiplerine karşı kendi farklarını yaratabilmek adına işletmeler ürün veya tam anlamıyla ayrıntılı bir şekilde kendilerini ön plana çıkarıcı farklı yanlarını tanıtmaları gerekmektedir. Ürün ve hizmetin çok detaylı bir şekilde anlatması ve bunu da bol bol görsel zenginlikle desteklemek gerekiyor.

<span style="color: #a1a2a4;">Dijital reklamcılık</span>
Dijital reklamcılık

14 Pazarlanan şey eğer bir ürün ise müşteri memnuniyetini doğru oranda tutabilmek için kargolamaların doğru ve planlı bir şekilde yapılması gerekmektedir.
15. Kreatif kampanyalar oluşturmak, iletişimin sürekliliğini sağlamak ve geri bildirimlere dikkat etmek tüm bunların yapı taşı denilebilir.
16. Tüm bunların yanında en önemlisi tüm dijital mecraları, mecraların algoritmalarını ve işleyişini gerçekten iyi tanımamız gerekmektedir. Bazen yapılabilecek düşüncesizce bir hata bugüne dek yaptığımız tüm stratejiyi kötü bir noktaya götürerek tüm çalışma ve süreci başa döndürebilir.
17. Bunun doğru bir şekilde kurgulanması, yürütülebilmesi için işletmeler ilk etapta bir online danışmanlık hizmeti alabilir. Bunun için planlanmış bir çok “kendi hesabını kendin yönet” online eğitimlerine katılabilirler fakat göz önünde tutmaları gereken bir hususta her sektörde olduğu gibi bu danışmanlık alanlarında da yer alan merdiven altı danışmanlık şirketleri. Böyle bir hizmet alınması hususunda bu yatırımlar gerçekten araştırılarak bu alanda isim yapmış referanslarını baz alarak gerçekten bilinir markalardan yardım alması gerekmektedir.
18. Tüm bunlarla birlikte işletmeler ayrıca online eğitim platformlarından da uygun fiyatlarda da hizmet alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir