E-Ticaret ve S-Ticaret İçin Kampanya Dönemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

e-ticaret

 E-Ticaret ve S-Ticaret İçin Kampanya Dönemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

– E-ticaret’ten sonra gelişen olaylar ve açılan yeni kapılar ile birlikte, sosyal medya mecraları üzerinden yapılan alışverişlerin de sayısı artmaya başladı. S-ticaret’te e-ticarette önerilen çoğu nokta gibi birçok kullanıcı kampanya dönemlerinde mutlaka özel indirimler sunmalıdır.
– Her özel günlerde ve Black Friday gibi günlerde, e-ticaret ve s-ticaret ile uğraşan her KOBİ mutlaka bu trendi karşılayacak kampanyalar düzenleyip tüketiciye fırsatlar sunmalıdır. Bunun gibi zamanlarda; müşteri geri bildirimlerine dikkat etmeli, depo ve satış kotalarını dikkate almalı ve herkesin en büyük problemi çalıştığı kargo şirketleri ve kargo sürelerini ayarlayabilmesi hem sahip olduğu müşteri kitlesini elinde tutabilmesi hem de yeni müşteriler için en yüksek potansiyele sahip zamanlardır.

– İnternet üzerinden satış yapmak isteyen müşteriler için tüm bu anlatacaklarımız aslında zor ve stratejik planlar üzerine kurgulansa da yapım aşamasında gösterilen özveri çokta uzun zamanlar almıyor. Bu yapım aşamasında geçirilen süre zarfında sıfırdan bir site yapılıyorken KOBİ’ler süreci, bu işler için hazır alışveriş platformları ve çapraz platformlar ile çeşitli kurgu ve kampanyalar ile yönetebilir.
– Bu tarz dönemlerde mutlaka her bir kampanya ve indirim için reklam duyuruları yapmak çok fazla katkı sağlıyor. KOBİ’lerin bütçelerine uygun oluşturdukları kampanya bütçeleri bu süreçlerde her kampanyaya uygun fiyatlarla katılabilmesine yardımcı olmaktadır.

kampanya fikirleri
kampanya fikirleri

– Bu indirimler ve kampanyalar için mutlaka rakip analizi ve pazar araştırması yapılması gerekiyor. Daha önce kurgulanan işler veya benzer olaylar içerisine dahil olduğunuz pazarda sizleri ön plana çıkarmak yerine daha kapalı alanlarda buluşmanızı sağlayarak sizleri geri planda tutuyor.
Örneğin; Coca-Cola zihnimizde ramazan aylarında öyle bir yer edinmiş ki ne Pepsi ne Cola Turka’ya duyarlılığımız var. Siz Pepsi ve Cola Turka olmak istemiyorsanız Coca-Cola gibi ön planda olacağınız kampanyalar üretin veya bu konuda Misha Digital’den destek alın!
– Orataya çıkarılan kampanya ve indirimler gerçekçi olsun. Kampanya kuralları net ve anlaşılır olmalı. Fiyat indirimleri gerçeği yansıtan oranlarda yapılmalı zaten 500 lira olan bir gözlüğü 1000 liradan 500 liraya yeniden düşürmek kimseyi ikna etmiyor, insanlar ürün için pazar araştırması mutlaka yapıyorlar.

sıra dışı indirimler
sıra dışı indirimler

Arka planda gerçekleşen tüm teknik olaylarınızın hazır olduğundan emin olun, kampanya ortasında çat diye çöken web siteniz sadece itibarınızı zedelemez totalde var olan müşterinizide kaybederseniz. O yüzden her ucuza web sitesi yapan kişilere/firmalara gitmeyin sizlerde Pazar araştırması yapın.
-Tüm bu süreçte sizlere geri bildirimler sağlayan kullanıcı ve müşterilerinize kısa sürede geri bildirimde bulunacak ekibinizi de her zaman hazırda ve ön planda tutun perdenin arkasındaki kahramanlar her zaman sizi ayakta tutanlar olacaktır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir